levné cestování - stopover na letišti

Procestuj svět: Studuj a cestuj zároveň

Pokud jste stále studenti a máte rádi cestování, tento článek je rozhodně pro Vás. Říkáte si, že byste zase někam vyrazili? Zkusili jste Erasmus a rádi byste vyzkoušeli další programy? Přinášíme souhrn organizací a programů, které můžete využít a procestovat tak svět levně.

1.Erasmus + Nejznámější a nejvyužívanější program, díky kterému můžete studovat na zahraniční univerzitě. Studovat můžete na partnerských univerzitách Vaší školy ( např. Island, Norsko, Španělsko, Portugalsko,..). Musíte být však nejméně ve 2. ročníku bakalářského studia. Délka pobytu je od 3 do 12 měsíců. Výše měsíčního stipendia záleží na zemi, ve které studujete. Mělo by však pokrýt životní náklady v dané zemi.

2. Freemovers  Jedná se o studijní pobyt na zahraniční vzdělávací instituci, mimo rámec jakéhokoliv výměnného programu. Student si výměnný pobyt domluví sám. Vycestovat můžete  jen se souhlasem fakulty. Student získá stipendium ve výši 10 000 Kč na měsíc, proto je vhodné vybírat země s nižší životní úrovní než u nás. Hodně studentů vyjíždí např. do Asie. Délka pobytu je na jeden semestr a můžete ho využít jednou v bakalářském, tak i  podruhé v navazujícím studiu.

3. Ceepus Ceepus je středoevropský výměnný univerzitní program zaměřený na regionální spolupráci v rámci sítí univerzit. Studovat tak můžete v  Albánii, Chorvatsku, Makedonii, Moldavsku, Polsko,Slovinsku,... Stipendium by mělo pokrýt životní náklady v dané zemi.

4. Aktion Díky bilaterální dohodě mezi ČR a Rakouskem, můžete studovat na univerzitě v Rakousku a to formou výměnného pobytu a nebo letní stáže. Stipendia se přiznávají pouze studentům magisterských a doktorských programů. Stipendium je v hodnotě 25 000 Kč na měsíc.

5. Mezinárodní dohody Ministerstvo školství vyhlašuje na každý akademický rok studijní pobyty, které se uskutečňují na základě dohod s jednotlivými zeměmi.  Výběrové řízení má na starost Akademická informační agentura (AIA) Domu zahraniční spolupráce , kde také naleznete spoustu informací. Délka studijních pobytů je 3- 12 měsíců, mezi vybranými zeměmi je Mexiko, Makedonie, Japonsko, Čína, KLDR a mnoho dalších. Stipendium pokryje životní náklady v dané zemi.

6. Letní školy Strávit měsíc v Hongkongu či Litvě? Několikadenní či týdenní pobyty v období letních prázdnin, většinou úzce zaměřené na vybraná témata. Letní školy jsou organizovány buď v rámci výměnných programů (např. CEEPUS, AKTION), nebo pořádány samotnými univerzitami. Pořadatelem letní školy nebo kurzu mohou být i některé, nejen studentské organizace. Pro účast na letní škole je možno využít také finanční podporu MŠMT. V některých případech jsou proplaceny veškeré výdaje (i doprava), u některých je nutné platit i školné.

Dobrovolnictví Dobrovolnictví není až tak spjaté se studiem na vysoké škole, ale je to jedna z dalších možností, jak vycestovat na pár dní až pár měsíců do zahraničí. Omezeno je v některých případech věkem od 17 - 30 let.

1. Evropská dobrovolná služba (EVS) Chcete opravovat lodě, učit děti nebo pěstovat palmy ve Španělsku? Vyrazit můžete na 2-12 měsíců a pracovat v neziskové organizaci (nebo státem zřizované organizaci). EVS je financována z grantového programu EU Mládež v akci (proplácena je Vám doprava, ubytování a jídlo). Také dostáváte kapesné a můžete se zdokonalit v jazyku dané země pomocí bezplatných kurzů. Témata projektů jsou různá - od ekologických projektů přes rozvojovou pomoc po práci s dětmi a mládeží. Pracovat můžete ve všech státech EU. EVS

2.  Výměny mládeží (Youth Exchanges) Výměna mládeže je mezinárodní projekt určený všem mladým lidem.  Můžeš tak pracovat na tématu, které tě zajímá, zároveň poznat nové lidi, získat zajímavé zážitky a něco nového se naučit.Projekt trvá většinou 6 až 21 dní. Většina programů zajišťuje 70 % až 100 % proplacení nákladů do místa konání projektu. Také je zajištěno ubytování a jídlo. Tématem výměnných pobytu bývají lidská práva, ochrana životního prostředí, média, umění,..European Youth Portal

Práce v zahraničí Jedná se především o zahraniční stáže. Jsou buď placené nebo neplacené. Záleží na zaměstnavateli. Stáže seženete přes svoji univerzitu nebo na stránkách neziskových organizací jako je IAESTE nebo AIESEC.

1. Zahraniční stáže  Zahraničních stáží se můžete účastnit díky programu Erasmus +, kde si můžete vyzkoušet pracovat jak v neziskových organizacích, nadnárodních firmách či v institucích EU. Stáže mohou být krátkodobé v době od několika týdnů i dlouhodobé - jeden nebo dva roky. Stáže jsou placení či neplacené, záleží na zaměstnavateli. Stáž si musíte ve většině případů domluvit sami. Více na NAEP

2. IAESTE Jedná se o mezinárodní neziskovou organizaci, která zajišťuje stáže v zahraničí. Určena je především pro studenty s technickým zaměřením. Poplatek je 5 000 Kč a  v případě, že sepíšete report z Vaší stáže dostanete zpět 1 500 Kč. Platy na stážích pokryjí minimální náklady na pobyt v dané zemi (ubytování, strava, doprava do práce a z práce). Nepokryjí náklady na cestu a cestovní pojištění. Můžete se tak podívat do Brazílie, Gambie, Tanzánie, členských zemí EU a mnoho dalších zemí. IAESTE

3. AIESEC AIESEC je studentská organizace, která jako v případě IAESTE zprostředkuje stáž v zahraničí. Na výběr máte dobrovolnické či profesní stáže. Dobrovolnická stáž v zahraničí je neplacená. Na stáži se budete účastnit projektu, kde je kladen důraz na poznávání kultur a osobní rozvoj všech účastníků. Zajištěno máte jídlo a ubytování. Profesní stáže jsou naopak placené a kladen je důraz na získání praxe v preferovaném oboru. Podívat se můžete do zemí jako je Kolumbie, Norsko, Srí Lanka, Peru, Taiwan či Německo. AIESEC

Portály, kde seženete spoustu informací o jednotlivých programech a možnostech vycestovat do ciziny:

STAG - Nejvíce informací získáte na stránkách Mobilit nebo na Vašem stagu. Existuje spoustu výměnných pobytů, o kterých byste se jinak ani nedozvěděli.

DZS - Dům zahraniční spolupráce vypisuje nespočet stipendijních programů a aktivit. Mladiinfo ČR - portál, který přináší nabídky v oblasti studia, dobrovolnictví a stáží. Eurodesk- portál Domu zahraniční spolupráce, najdete tam množství nabídek na studium či stáže.
INEX - SDA - nezisková organizace, která organizuje workcampy, dobrovolnické stáže atd. Tmelník - portál s výměnnými pobyty, dobrovolnickými programy, atd..  

VÝHODY

  • Nejen, že je to skvělá zkušenost, ale také velká konkurenční výhoda oproti ostatním. Navíc neznám snad nikoho, kdo by přijel z Erasmu či výměnného pobytu zklamaný.

  • Zahraniční pobyty jsou financovány z řady programů. Liší se samozřejmě výše stipendia, ve většině případů stipendia pokryjí životní náklady v dané zemi. U některých pobytů či stáží budete mít dopravu, stravování i ubytování zcela zdarma.

  • Většina škol vypisuje programy na svých webových stránkách nebo jsou informace na stránkách neziskových organizací. Ve většině případů se ozve minimum uchazečů, takže máte dost velkou šanci vyzkoušet si stáž či pobyt v zahraničí.

Pojištění Ve chvíli, kdy budete plánovat odjezd na Erasmus+ či jiný program, neměli byste opomenout cestovní pojištění. Nejlepší volbou je rozhodně pojištění od ISIC. Jedná se o roční pojištění s dlouhodobými výjezdy, které je vhodné právě pro Erasmus a další programy.

Závěrem... Určitě se tu neobjevili všechny organizace a programy, je jich totiž nespočet a některé ani sama neznám. Nicméně, někomu to může pomoct a ulehčit hledaní. Pokud o nějakých dalších možnostech víte, napište do komentářů a ráda je přidám :) Cestovat po světě může dnes skoro každý, stačí jen chtít. Otevřené dveře máme po celé Evropě, dokonce i do vzdálených zemí třetího světa. Tak kam vyrazíte a jaký program využijete?

Líbil se Vám článek? Pokud si myslíte, že byl článek přínosný, sdílejte ho i pro své okolí. Sledujte Obleť Svět a neunikne Vám žádný další přínosný članek či informace, jak ušetřit na cestách.

Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz