levné cestování - stopover na letišti

Chtěli byste se vydat na cesty a stále nemáte koupenou letenku? Přinášíme Vám pár tipů, jak si pořídit tu nejlevnější letenku do Vaší vysněné destinace. Doufáme, že Vám s tímto přehledem usnadníme rozhodování a hledání té nejlevnější varianty.

Pravidla:

1. Buďte flexibilní
. Nejlevnějí letenky na trhu se zpravidla objevují na termíny v týdnu či mimo sezónu. Neupínejte se proto na přesný termín, nastavte si rozmezí alespoň týden až 14 dní, abyste si mohli vybírat z více termínů a měli tak větší šanci chytit tu nejlevnější letenku. Flexibilní odletový interval, ve kterém chcete letět si můžete nastavit ve vyhledávači a poté se Vám zobrazí ten nejvhodnějí a nejlevnější termín na Vámi preferované období.

2. Kupujte letenky s předstihem. Pokud koupíte letenku minimálně měsíc a půl před plánovaným odletem, máte šanci, že si ještě vyberete levnou letenku, ceny se pak zvyšují. Týden před odletem se letenka může vyšplhat až na desetinásobek původní ceny! To platí hlavně u nízkonákladových leteckých společností. Pokud preferujete letět o svátcích či o prázdninách, výhodné letenky se objevují cca 4 měsíce před odletem. Letenky zakoupíte na stránkách leteckých společností či na flightics.com

3. Cestujte nalehko. Sepište si seznam věcí, které opravdu nutně na cestách potřebujete. Zjistíte, že potřebujete opravdu málo. Nejdůležitější je pas/občanský průkaz, peníze/kreditka a pár kousků oblečení. Zbytek seženete na místě, případně budete mít na ubytování. Pokud poletíte s velkým kufrem či batohem, u většiny společností se Vám letenka prodraží minimálně o 650 Kč za zpátční let. Cena se samožřejmě liší podle dané nízkonákladovky.

4. Létejte s nízkonákladovými společnostmi. Do spousty destinací v Evropě se dostanete nízkonákladovými společnostmi, i v případě že si připlatíte větší zavazadlo, dostanete se na částku výrazně nižší než u klasických aerolinek. ZPrahy létají nízkonákladovky: WizzairRyanairEasyjet, Volotea, Transavia či Air Baltic. 

5. Létejte z okolních letišť. Ve chvíli, kdy budete plánovat dovolenou, podívejte se na mapu, jaká letiště máte na dosah. Nejlevnější letenky se většinou objevují z okolních letišť - např. z Vídně, Katowic, Wroclavi, Mnichova, Berlína a dalších. Na letiště se dopravíte autem, vlakem či autobusem. Je vhodné vypočítat si však veškeré náklady a čas, který strávíte na cestě na letiště. Mnohdy výhodná letenka z Berlína, může být nakonec dražší než na první pohled předražená letenka z Prahy. Záleží, odkud jste a jak daleko máte letiště od svého domova.

čekání na letišti

Akční letenky

Čas od času se objeví extra levné letenky po Evropě, např. na Mallorku za 60 Kč, do Malagy z Prahy za 308 Kč či na víkend do Milána za 622 Kč. Dálkové lety do New Yorku se občas podaří koupit za 3 161 z Berlína či okolních letišť. Tyto akce jsou omezené, proto musíš být připraven/a a reagovat rychle. Kdo dřív koupí, ten letí. Pokud nechceš, aby ti unikla nějaká extra levná letenka. Přihlaš se k našemu odběru akčních letenek a nenech si ujít žádnou parádní akci. Hlídač akčních letenek

letenky do celého světa - globus

Lety s přestupem

Obecně platí pravidlo, že lety s přestupem jsou levnější. Čím více přestupů a delší doba čekání na přestup, tím levnější let. V tomto případě vykupujete svůj čas strávený na letištích za cenu letenky. Toto platí u dálkových letů.

Přestupy po Evropě můžete využít u letů do destinací, kde je přímé spojení drahé. Např. cesta do Porta či Lisabonu není z Prahy zrovna levná záležitost. V takovém případě můžete letět přes Milán, Brusel nebo Madrid a dostat se na mnohem příznivější cenu.

Lety s dlouhým přestupem mohou být někdy i výhodné, a to když si město přidáte jako zastávku do Vašeho itineráře.

nápisy odletové brány na letišti

Multi-city letenky

Pokud chcete na letenkách ušetřit a jedno navštívené město v Evropě Vám nestačí, doporučujeme vyhledávač eurotripů Flightics.com. Díky vyhledávači můžete navštívit např. 3 vysněná města v Evropě/na světě v rámci jednoho výletu a za všechny letenky zaplatit stejné peníze jako za zpáteční letenku do Barcelony. Co takové týdenní dobrodružství po Evropě s letenkami za 1 181 Kč?

cestující v letadle

Cenová predikce

Pokud přeci jen potřebujete letět v určitém termínu a myslíte si, že jste nalezli výhodnou letenku, podívejte se pro jistotu ještě na AirHint. Tento nástroj Vám vypočítá, zda-li je letenka opravdu výhodná a nebo se ještě vyplatí počkat. AirHint počítá s pravděpodobnými akcemi leteckých společností, obsazeností letadla a časem, který do odletu zbývá. 

tabule s odlety na letišti

A pozor ...Pokud byste potřebovali poradit s letenkou, piště nám na facebookové stránky Obleť Svět. Rádi Vám bezplatně pomůžeme. Pokud se Vám článek líbil, nezapomeňte sdílet. Děkujeme :)

Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz